W Mistrzostwach Świata ITU ze zmiennym szczęściem

Kacper Stępniak zajął 41. miejsce w Mistrzostwach Świata U23 , które zostały rozegrane w miniony weekend w Rotterdamie. Kamil Damentka nie ukończył zawodów z powodu defektu roweru.

Dla Kacpra Stępniaka to pierwszy start na Mistrzostwach Świata i bezcenne doświadczenie przed rozpoczynającymi się już w przyszłym roku kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich. Poziom sportowy zawodów był bardzo wysoki, a trasa wymagająca technicznie. Mistrzem Świata został Raphael Montoya z Francji, a niższe stopnie podium zajęli odpowiednio Dorian Coninx (FRA) oraz Luke Willian (AUS).

  • Ze startu Kacpra możemy być zadowoleni, choć do światowej czołówki jeszcze mu dużo brakuje – mówi Piotr Netter, trener klubowy z UKS Tri Team Rumia. – Dobrze popłynął i walczył na rowerze o utrzymanie się w pierwszej grupie, ale ostatecznie od niej odpadł. Na bieganiu dał z siebie wszystko. Miejsce 41. na tak dużych zawodach to nie jest może sukces, ale też na pewno nie można nazwać tego porażką. Poziom w czołówce jest bardzo wysoki i wyrównany. Kacper zostawił za swoimi plecami wielu teoretycznie mocniejszych od siebie zawodników. We współczesnym triathlonie wiele jednak zależy od dyspozycji dnia, a czasami potrzeba też  trochę szczęścia – dodaje.

Tego szczęścia zabrakło tym razem Kamilowi Damentce, który nie ukończył Mistrzostw Świata Juniorów. Niestety na trasie rowerowej złapał gumę i musiał wycofać się z dalszej rywalizacji.

Kamil Damentka i Kacper Stępniak to stypendyści Fundacji Miasta Sportu wspierani w ramach programu Elemental Tri Team. Celem tego programu jest wyszukiwanie talentów olimpijskich w triathlonie i wsparcie ich rozwoju sportowego. Głównym trenerem Elemental Tri Team jest brązowy medalista olimpijski w triathlonie z Sydney – Jan Rehula. Pomagają mu najlepsi polscy trenerzy – Cezary Figurski i Piotr Netter.

Sponsorem strategicznym programu jest firma Elemental Holding SA, która od wielu lat wspiera polski triathlon m.in. jako sponsor serii zawodów triathlonowych Elemental Tri Series na dystansie sprinterskim, w ramach której rozgrywany jest Puchar Polski pod egidą Polskiego Związku Triathlonu. Program wspierają także New Balance, Sailfish, Sissu oraz Powerbar.