Kamil Damentka z kwalifikacją na Mistrzostwa Europy

Kamil Damentka podczas zawodów Pucharu Polski w Olsztynie wypełnił wskaźniki Polskiego Związku Triathlonu i uzyskał kwalifikację na Mistrzostwa Europy juniorów, które odbędą się 16 czerwca w Kitzbuhel w Austrii.

Zawody Pucharu Polski zostały rozegrane w ramach Elemental Triathlon Series w Olsztynie. Wystartowała w nich niemal cała krajowa czołówka. W tym doborowym gronie Kamil Damentka zajął 4 miejsce w kategorii Open, ustępując tylko bardziej doświadczonym seniorom. Wśród juniorów nie miał sobie równych i wygrał z dużą przewagą nad konkurentami.

Kwalifikacja na Mistrzostwa Europy cieszy, choć start Kamila pozostawia pewien niedosyt – mówi Czarek Figurski, trener-koordynator Elemental Tri Team. – Zdecydowanie do poprawy pływanie. Kamil dobrze zaczął, ale z wody wyszedł dość daleko, na jedenastym miejscu i później musiał odrabiać straty na rowerze i w biegu. Gdyby nie zawalił pływania, dziś mógł śmiało powalczyć o zwycięstwo – dodaje.

Przed najważniejszymi w tym sezonie zawodami Kamil Damentka ma w planach jeszcze co najmniej dwa inne starty. Pod koniec maja wystartuje najprawdopodobniej w Mistrzostwach Europy w aquathlonie w Bratysławie, a 11 czerwca w kolejnej edycji Pucharu Polski w Augustowie.

Kamil Damentka i Kacper Stępniak to stypendyści Fundacji Miasta Sportu wspierani w ramach programu Elemental Tri Team. Celem tego programu jest wyszukiwanie talentów olimpijskich w triathlonie i wsparcie ich rozwoju sportowego. Głównym trenerem Elemental Tri Team jest brązowy medalista olimpijski w triathlonie z Sydney – Jan Rehula. Pomagają mu najlepsi polscy trenerzy – Cezary Figurski i Piotr Netter.

Sponsorem strategicznym programu jest firma Elemental Holding SA, która od wielu lat wspiera polski triathlon m.in. jako sponsor serii zawodów triathlonowych Elemental Tri Series na dystansie sprinterskim, w ramach której rozgrywany jest Puchar Polski pod egidą Polskiego Związku Triathlonu. Program wspierają także New Balance, Sailfish oraz Powerbar.