Kacper Stępniak siódmy w Pucharze Afryki

W sobotę, 5 listopada, w malowniczej miejscowości Agadir w Maroko odbyła się ostatnia tegoroczna edycja Pucharu Afryki ATU w triathlonie. Zawodnicy mieli do pokonania klasyczny dystans olimpijski, czyli 1500 metrów pływania, 40 km roweru i 10 km biegu. Kacper Stępniak zajął w zawodach dobre, punktowane 7 miejsce. 
Zawody wygrał zwycięzca dwóch ostatnich Pucharów Świata (Miyazaki w Japonii i Tongyeong w Korei Południowej), Hiszpan Uxio Abudin Ares. Nasz zawodnik ukończył wyścig ze stratą 108 sekund do utytułowanego zwycięzcy, pojawiając się na mecie po 1 godzinie, 54 minutach i 49 sekundach. Dobry występ zapewnił Stępniakowi 125 punktów w rankingu ITU – obecnie zajmuje w rankingu 400 miejsce i jest najwyżej notowany spośród wszystkich Polaków.
Pierwsze punkty do rankingu ITU zdobyte. Było trochę stresu, bo na pływaniu zgubiłem kontakt z czołówką. Na szczęście mocny początek roweru i fajna współpraca 5 zawodników pozwoliła nam dojechać do pierwszej grupy po 15 kilometrach wyścigu. Czułem się dobrze, starałem się mocno pracować na rowerze, dzięki czemu do boksu wjechałem jako 3 zawodnik w stawce. Po ostatnich problemach z kolkami na biegu dzisiaj postanowiłem ruszyć trochę spokojniej – być może nawet zbyt spokojnie, ponieważ przede mną utworzyła się 3 osobowa grupa, której pomimo mocnej walki nie udało mi się dogonić i ostatecznie skończyłem zawody na 7 miejscu.
Teraz po moim najdłuższym sezonie w życiu, trochę odpoczynku i zaczynam przygotowania na przyszły rok.
Kacper miał określone na te zawody jasne cele – znaleźć się w pierwszej połowie stawki oraz zdobyć pierwsze punkty w rankingu ITU. Oba udało się zrealizować, dlatego trzeba być zadowolonym. Warto pamiętać, że Kacper rywalizuje z zawodnikami elity równocześnie studiując na studiach dziennych na Politechnice Gdańskiej – to ogromne wyzwanie połączyć triathlon wyczynowy z takim kierunkiem studiów. Cieszy forma zawodnika, cieszą zdobyte punkty, ponieważ umożliwią starty w kolejnym sezonie w Pucharach Europy i być może Pucharach Świata – powiedział Piotr Netter, trener UKS Tri-Team Rumia.