Finał Pucharu Europy ETU Alanya

W niedzielę, 16 października, w tureckiej Alanyi odbył Finał Pucharu Europy ETU w triathlonie. Zawodnicy mieli do pokonania klasyczny dystans olimpijski, czyli 1500 metrów pływania, 40 km roweru i 10 km biegu. Kacper Stępniak zajął w zawodach 18 miejsce.

Zawodnik zameldował się na mecie po 1 godzinie I 53 minutach (5 minut 35 sekund straty do zwycięzcy, Rosjanina Vladimira Turbayevskiego). Był to pierwszy start po siedmiotygodniowej przerwie w startach oraz okazja do sprawdzenia się po kilku tygodniach intensywnych treningów.

  • Założenia trenera były proste, trzymać nogi na pływaniu, koło na rowerze i pobiec ile się da na biegumówi Kacper Stępniak. Niestety nie stanąłem na wysokości zadania w pierwszej części wyścigu. Na pierwszej boi zaplątałem się w linę, przez co straciłem kontakt z prowadząca grupą. Na rowerze mimo dobrej współpracy nasza grupa straciła do czołówki ok 1min. Bieg zacząłem całkiem dobrym tempem i myślałem, że uda mi się wyprzedzić część zawodników. Niestety od drugiego okrążenia zaczęły łapać mnie kolki i dopiero na 3 kilometry przed metą wróciłem do swojego tempa. Niestety było już za późno by nawiązać walkę o wyższą lokatę. Muszę przyznać, że warunki na zawody były wyśmienite – gładka tafla wody, lekki wiatr i bardzo dobra organizacja. Przeszkadzał trochę brak rozsądku turystów, którzy bez patrzenia wchodzili na trasę powodując m.in. wypadek dwóch kolarzy, przy którym cudem udało mi się uniknąć kraksydodał Stępniak.

Kacper Stępniak jest zawodnikiem UKS Tri-Team Rumia. W marcu tego roku został włączony do nowego Projektu ELEMENTAL TRI TEAM . Projekt ten ma za zadanie wsparcie organizacji szkolenia najlepszym młodym zawodnikom pod kątem aspiracji olimpijskich. Projekt zapewnia wsparcie merytoryczne oraz finansowe. Wsparcie merytoryczne polega na współpracy wytypowanych zawodników i ich trenerów bezpośrednich z sztabem specjalistów różnych dziedzin na czele z trenerem Janem Rehulą – byłym brązowym medalistą olimpijskim w triathlonie (Sydney 2000), który osobiście wyselekcjonował zawodników.

  • Obserwowałem osobiście start Kacpra i widziałem, że ścigał się mocno z innymi zawodnikami. Poziom zawodów był naprawdę wysoki, niestety Kacper popełnił kilka błędów, które musimy razem przeanalizować. Warto pamiętać, że zrozumienie popełnianych błędów jest kluczowe w rozwoju młodego zawodnika powiedział Jan Rehula.

Sponsorem tytularnym drużyny jest firma Elemental Holding SA, która od wielu lat wspiera polski triathlon m.in. jako sponsor serii zawodów triathlonowych na dystansie sprinterskim, w ramach którego rozgrywany jest Puchar Polski oraz na dystansie olimpijskim.

Projekt oprócz wspomnianego Kacpra Stępniaka (UKS Tri-Team Rumia) wspiera także Kamila Damentkę (UKS G-8 Bielany Warszawa). Trenerami klubowymi zawodników są odpowiednio : Piotr Netter oraz Cezary Figurski.